National History Day Projects Advance to Regionals
Congratulations to the 2015 [icons icon_name=”icon-external-link” icon_size=”14px”]National History Day regional qualifiers from Aldine ISD.
First and second place winners of the district event now advance to the regional event. They will compete Friday, Feb. 27 at the Aldine Staff Development Center.
Every year National History Day frames students’ research within a historical theme. This year’s theme is “Leadership & Legacy in History.” The theme for National History Day provides an opportunity for students. Their research will help them understand the past to push past. The goal is that students develop perspective and understanding.
National History Day students learn to dig deep in their research. The program challenges students to conduct inquiry. They develop research skills, analytical thinking, literacy skills and creative expression. Aldine ISD social studies program directors encourage students to take part in NHD. The constant honing of skills [icons icon_name=”icon-external-link” icon_size=”14px”]helps students be successful.
Students that win at the regional event will advance to the state event set for May 2 in Austin.
These events are all leading up to National History Day. [icons icon_name=”icon-external-link” icon_size=”14px”]State NHD contest winners will be eligible to attend the National History Day Contest. The national event takes place each year at the University of Maryland at College Park in June. This is where the best National History Day projects from the U.S. all meet and compete.
Again, congratulations to all who placed in the district event. And good luck to everyone who advanced to the Regional History Fair!
6th Grade Historical Paper
1st Place — “Madam C.J. Walker” by Kayelynn Dargans @ Rayford Intermediate School
2nd Place — “The Leadership and Legacy of Ernesto ‘Che’ Guevara” by Victoria Aguilar @ Rayford Intermediate School
6th Grade Group Website
1st Place — “Adolf Hitler: Infamy in Leadership” by Llse Rodriguez & Azeneth Hernandez @ Caraway Intermediate School
2nd Place — “Don’t Drink the Kool-Aid … Jim Jones” by Alejandra Arroyo & Jazzlyne Cantu @ Rayford Intermediate School
6th Grade Individual Website
1st Place — “Ronald Reagan’s Legacy” by Kolby Patton @ Houston Academy
2nd Place — “Learn More Grace Kelly” by Asiria Martinez @ Eckert Intermediate School
6th Grade Group Exhibit
1st Place — “Waltzing Around Disney” by Anum Badat & Kaislinn Morgan @ Wilson Intermediate School
2nd Place — “He Did It” by Mia Paz & Gabriela Gonzalez @ Wilson Intermediate School
6th Grade Individual Exhibit
1st Place — “Mae Jemison” by Carrington Gaines @ Houston Academy
2nd Place — “Walking Your Dream: Dr. Bernard Harrison” by Rashaun Jackson @ Reed Academy
6th Grade Group Documentary
1st Place — “Leadership and Legacy: Malala Yousafzai” by Heather Omoruyi, Hannah Omoruyi, Angelina Caballero & Alessandra Maldonado @ Parker Intermediate School
2nd Place (tie) — “The Silent Inspiration” by Zackariah Tack & Pomare Teo @ Rayford Intermediate School
2nd Place (tie) — “Eva Perón” by Briana Sanchez, Tommirose Pradham, Noriah Duron & Chloe Wyble @ Reed Academy
6th Grade Individual Documentary
1st Place — “From Infant Queen to Spanish Armada” by Stella Carman @ Rayford Intermediate School
2nd Place (tie) — “Barbara Jordan’s Journey” by Armani Stamps @ Parker Intermediate School
2nd Place (tie) — “Rosa Parks” by Jada Higgins @ Parker Intermediate School
6th Grade Individual Performance
1st Place — “Sojourner Truth: Her Leadership, Her Legacy” by Laila Chinn @ Reed Academy
2nd Place — “Roza Robota” by Jessica Lozoya @ Reed Academy
6th Grade Group Performance
1st Place — “Nelson Mandela” by Joshua Muise, Carlos Luevano, Daniel Aguirre & Daniel Barba @ Reed Academy
2nd Place — “César Chávez” by Jacinto Delarosa & Eliab Gonzalez @ Houston Academy
7th Grade Historical Paper
1st Place — “Walt Disney” by Michala Roberts @ Stovall Middle School
2nd Place — “Hogging All of Houston: The Hogg Family” by Brenda García @ Teague Middle School
7th Grade Group Website
1st Place — “Oveta Culp Hobby” by Jillian Nguyen, Nicolas Gonzales, John Castaneda, Samantha Salazar & Elizabeth Manriquez @ Lewis Middle School
2nd Place — “Fighting Against Segregation” by Yessica Estrada, Larencia Gilliam, Sonya Duran & Cinthia Rangel @ Lewis Middle School
7th Grade Individual Website
1st Place — “Theodore Roosevelt: Leadership and Legacy” by Enrique Buruca @ Stovall Middle School
7th Grade Group Exhibit
1st Place — “Oprah Winfrey” by Diana Garcia, Keilani House, Maricruz Villegas, Deisy Vences & Brianna Alvarenga @ Shotwell Middle School
2nd Place — “George ‘Mickey’ Leiland” by Tatyana McClain, Beatriz Monterrubio, Tram Nguyen, Isabella Tejada @ Shotwell Middle School
7th Grade Individual Performance
1st Place — “Dr. Seuss: How One Writer’s Legacy Shaped the Minds of a Generation” by Javion Cox @ Shotwell Middle School
7th Grade Individual Exhibit
1st Place — “Robert Wood Johnson” by Han Van @ Shotwell Middle School
2nd Place — “From Actor to Hero” by Vina Tran @ Stovall Middle School
8th Grade Historical Paper
1st Place — “Hollywood’s Brightest Star” by Huan Tran @ Shotwell Middle School
2nd Place — “Confucius Say …” by Christine Duong @ Plummer Middle School
8th Grade Group Website
1st Place (tie) — “Alice Paul” by Pranpreeya Namcharoen & Hunena Badat @ Shotwell Middle School
1st Place (tie) — “UNICEF” by Bryce Wells, Alejandro Rico, Alousius Fombang & Andrew Fombang @ Teague MS
8th Grade Individual Website
1st Place — “William Randolph Hearst: Power to the Press” by Devanny Jiminez @ Stovall Middle School
2nd Place — “F.D.R.: A Leader Among Men” by Robert Ventura @ Stovall Middle School
8th Grade Group Exhibit
1st Place — “Once Upon a Star” by Elene Giles & Jaqueline Tello @ Stovall Middle School
2nd Place — “Rosa Parks Ride” by Emily Cruz, Jocelyn Toledo & Victoria Rodriguez @ Hambrick Middle School
8th Grade Individual Exhibit
1st Place — “Walt Disney: Bringing Dreams to Life” by Crystal Nguyen @ Hoffman Middle School
2nd Place — “Mr. Microchip … Jack Kilby” by Stephanie Carillo @ Stovall Middle School
8th Grade Group Documentary
1st Place — “Clara Barton: An Angel’s Legacy” by Isabel Rivas & Abigail Tack @ Teague Middle School
2nd Place — “The Miracle Workers — Anne Sullivan and Helen Keller” by Litzy Avellaneda & Hailey Sanchez @ Stovall Middle School
8th Grade Group Performance
1st Place — “Bombshell: The Legacy Behind the Beauty Mark of Marilyn Monroe” by Jocelyn Tovar, Moises Ancira, Ashley Salmerson, Rubi Ramos & Dorion Criner @ Shotwell Middle School
2nd Place (tie) — “The Man That Took on the Klan” by Tommy Tran, Samuel Lopez, Arturo Baltazar & Antonio Huerta @ Stovall Middle School
2nd Place (tie) — “Viva La Causa … César Chávez” by Elizabeth Trujillo, Christian Castellanos & Chastity Gonzalez @ Stovall Middle School
8th Grade Individual Performance
1st Place — “Marilyn Monroe: Hollywood’s Lost Legacy” by Huan Tran @ Shotwell Middle School
9th Grade Historical Paper
1st Place — “Daughter of Destiny: The Leadership and Legacy of Benazir Bhutto” by Heidy Godoy @ Nimitz Ninth Grade School
2nd Place — “Behind the Mask: The Life and Legacy of Queen Elizabeth I” by Andrea de León @ Nimitz Ninth Grade School
9th Grade Group Website
1st Place (tie) — “Bear With Me — George Halas” by Dawayne Thomas, Kendall Kichty, Beatriz Lara, Zachary Harris & Bryan Gallardo @ Nimitz Ninth Grade School
1st Place (tie) — “Kim II Sung” by Jenisha Patel, Belen Saldana & Josefina Mendoza @ MacArthur Ninth Grade School
9th Grade Individual Website
1st Place — “Narkompros: Lunacharsky and Soviet Education” by Denisse Cordova @ MacArthur Ninth Grade School
2nd Place — “The Hips That Changed the World” by Madelyn Lopez @ Eisenhower Ninth Grade School
9th Grade Group Exhibit
1st Place — “IKEA: Leading by Design” by Ishiah Thomas, Eric Lugo, Jacqueline Gonzalez, Vyanca Carlos & Celeste Carter @ Nimitz Ninth Grade School
2nd Place — “Anna Mae Hays” by Juliette Alvarez, Joceline Gonzalez & Chloe Nguyen @ Eisenhower Ninth Grade School
9th Grade Individual Exhibit
1st Place — “The Legacy of John Snow” by Stephanie Nino de Rivera @ MacArthur Ninth Grade School
2nd Place — “The Mind of War … John Boyd” by Ray Quintana @ Nimitz Ninth Grade School
9th Grade Group Documentary
1st Place — “Bringing Together the Heart and the Land: The Leadership and Legacy of America’s Conscience … John Steinbeck” by Maryam Memon, Jennifer Soriano, Gladys Berrera, Slade Smith & Gabriel Bevil @ Nimitz Ninth Grade School
2nd Place (tie) — “More Than A First Lady” by Alexa Moreno & Bailey Henderson @ Carver High School
2nd Place (tie) — “Britain’s Schindler” by Tatiana Rivas, Lauren Martinez, Emely Rodriguez & Jasmin Navarro @ Carver High School
9th Grade Individual Documentary
1st Place — “From Modest to Modern: A Mayor’s Story” by Citizen Broome @ MacArthur Ninth Grade School
9th Grade Group Performance
1st Place — “The Myths of a Woman: The Leadership and Legacy of Evita Perón” by Monica Lopez, Lilian Lopez, Jacqueline Hernandez, Luis Chavez & Athena Dang @ Nimitz Ninth Grade School
9th Grade Individual Performance
1st Place — “A Cry For Freedom: The Life and Legacy of Steve Biko” by Tobias White @ Nimitz Ninth Grade School
10th Grade Historical Paper
1st Place — “The Battle for the Ultimate Truth” by Karina Puente @ MacArthur High School
2nd Place — “The Bloodless Battle Between John Adams and Thomas Jefferson” by Matthew Glover @ Davis High School
10th Grade Group Website
1st Place — “Winston Churchill” by Alex Elizondo & Paul Vu @ Carver High School
2nd Place — “Steve Jobs’ Leadership” by Mai Van & Amy Nguyen @ Davis High School
10th Grade Individual Website
1st Place — “Lewis and Clark: Legacy of Manifest Destiny” by Irineo Sanchez @ Davis High School
2nd Place — “Lewis Hine” by Alexus Ortega @ MacArthur High School
10th Grade Group Exhibit
1st Place — “Architecture of the Ages” by Carolina Chala, Brianna Garcia, Ivan Ortez, Judit Urrea Santos & Hanna Medina @ Nimitz High School
2nd Place — “Benazie Bhutto” by Ana Cahuantzi, Alma Pena & Ingris Pereira @ MacArthur High School
10th Grade Individual Exhibit
1st Place — “The First Lady of the World” by Ashley Trevizo @ Carver High School
2nd Place — “Alice Paul: The Movement to Equal Rights” by Jocelynn Regalado @ Carver High School
10th Grade Group Documentary
1st Place — “A New Beginning” by Veronica Lechuga, Agustin Manriquez, Anthony Molina, Alexander Perez & Victor Robles @ Davis High School
11th Grade Historical Paper
1st Place — “Russian Imperium” by Ihsan Shafi @ Carver High School
2nd Place — “Pierre de Coubertin and the Modern Olympics” by Charles Peacock @ Carver High School
11th Grade Group Website
1st Place — “Henry Ford” by Rodolfo Andrade, Matthew Benavides, Ivan Delgado, Johnny Clay & Diego Aparicio @ Carver High School
2nd Place — “John Dillinger” by Tu Hoang, Taylor Pearson, Sabrina Gutierrez & Juan Mendoza @ Davis High School
11th Grade Individual Website
1st Place — “Diane Nash: The Unsung and Daring Leader of the Civil Rights Movement” by Neema Callender @ Nimitz High School
2nd Place — “Fred Korematsu” by Dora Serrato Abundis @ MacArthur High School
11th Grade Group Exhibit
1st Place — “Challenging the American Narrative: Howard Zinn” by Kayla Ayala & Lilia de León @ MacArthur High School
2nd Place — “Harvey Wiley and the Poison Squad” by Eugenio Cobio, Andres Reyna & Mike Galdamez @ MacArthur High School
11th Grade Individual Exhibit
1st Place — “Maya Angelou: The Caged Bird Legacy” by Jaye Wilson @ Davis High School
11th Grade Group Documentary
1st Place — “Winston Churchill” by Anthony Metoyer, Miguel Price & Kyle Ward @ Carver High School
2nd Place — “McLovin It: The Story of McDonalds” by Kaylah Anderson, Makayla Russell & Alexis Howard @ Carver High School
11th Grade Individual Documentary
1st Place — “Heal the Man, Heal the Land: Roosevelt’s Legacy Through the Civilian Corps” by Brent Vela @ Nimitz High School
2nd Place — “Jonas Salk and the Polio Vaccine” by Esmeralda Hernandez @ MacArthur High School
11th Group Performance
1st Place — “Tape v. Hurley” by Adrian Zaldivar, Jesus Llanas, Luis Jimenez, Shivani Patel & Guadalupe Hernandez @ MacArthur High School
2nd Place — “Recording the Past” by Juan Herrera, Cristian Meraz & Cristian Lara @ MacArthur High School
11th Grade Individual Performance
1st Place — “Evita: The First Lady of Argentina” by Kassidy Fajardo @ Carver High School
12th Grade Historical Paper
1st Place — “George Washington” by Jose Chaidez @ MacArthur High School
2nd Place — “Animal Rights: A Woman and Her Legacy” by Elissa Robledo @ MacArthur High School
12th Grade Group Website
1st Place — “’Wild Bill’ Donovan” by Makayla Jefferson, Gabriel Guzman, Sayfaldin Thabit, Billy Toledo & Natalie Garza @ Nimitz High School
2nd Place — “Eugene Debs” by Flor Garcia, Jose Delgado & Ariel Velasquez @ MacArthur High School
12th Grade Individual Website
1st Place — “Race Not a Color But An Attitude” by Sydney Reed @ MacArthur High School
2nd Place — “Earl Warren’s Extension of Personal Liberties” by Jesus Garza @ Carver High School
12th Grade Group Exhibit
1st Place — “Thomas Nast and the Art of the Editorial” by Tamara Rangel, Hannah Guerrero, Lourdes Rodriguez, Genesis Munoz & Kyisha Butcher @ MacArthur High School
2nd Place — “Nikola Tesla” by Agustin Vallejo, Janet Padron, Tomas Buenrostro & Cesar Garza @ MacArthur HS
12th Grade Group Documentary
1st Place — “Mr. Houston: A Legacy as Big as The Lone Star State” by Thalia Duran, Tomas Gonzales, Gabriel Sanchez, Gerardo Salazar & Edith Hernandez @ Nimitz High School
2nd Place — “The Soong Sisters” by Karen Perez, Christina Castro, Erica Cheng & Oscar Lazaro @ Carver High School
12th Group Performance
1st Place — “Confronting Castro’s Legacy” by Bryan Lara, Leslie Marshall, Samuel Velos, Gerald Robinson & Hector Salinas @ Nimitz High School
2nd Place — “Hitler and Stalin: The Harbingers of War and Social Imbalance” by Jasmin Rico, Jessica Padilla, Diego Ramirez-Meza, Jason Phung & Richard Truong @ Davis High School